poniedziałek, 7 maja 2018

Tort Marchewkowy z kremem jaglanym

Maj rozgościł się na dobre, przynosząc obłędnie pachnący bez, ciepłe słoneczne dni i zapowiedź lata. A kto powiedział, że bez wygląda dobrze tylko w wazonie? U nas zagościł na cieście i to nie byle jakim. Tort marchewkowy nabrał nowego wymiaru i smaku, dzięki dodatkowi kremu jaglanego i bzu. Sprawdźcie sami!






Tort Marchewkowy z kremem jaglanym

Składniki
Ciasto:
400 gram marchwi
100 gram mąki gryczanej
100 gram mąki jaglanej
160 ml oleju
160 gram brązowego cukru
4 jajka
2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżka octu jabłkowego

Krem jaglany

300 gram kaszy jaglanej
200 ml mleka kokosowego
2-3 łyżki cukru/ syropu klonowego
2 łyżki soku z cytryny

Przygotowanie ciasta

Marchew zetrzyj na najmniejszych oczkach. Można też użyć pozostałości po wyciskaniu soku marchewkowego ( wtedy nic nam się nie marnuje).
Rozgrzej piekarnik do 170 st.C. Formę o średnicy 24 cm wyłóż papierem, a boki posmaruj olejem.
Jajka ubij z z cukrem na puszysta pianę. W osobnym naczyniu zmieszaj mąki z sodą oraz cynamonem, a następnie dodawaj stopniowo do masy jajecznej. Gdy składniki się połączą, dodaj marchew, ocet, a na końcu  - olej. Ciasto przełóż do przygotowanej formy i piecz 45 minut, po tym czasie sprawdź czy środek jest zapieczony, najlepiej drewnianym patyczkiem.
Gotowe ciasto pozostaw do całkowitego wystygnięcia. 

Przygotowanie kremu

Kaszę jaglaną najlepiej dobrze wypłukać przed gotowaniem - traci wtedy swój gorzki posmak. Zalej ją dużą ilością zimnej wody, wymieszaj, a następnie odcedź. Warto powtórzyć płukanie kaszy dwukrotnie, a jeśli używacie kaszy ekologicznej - nawet wypłukać ją trzy razy!
Tak przygotowaną kaszę zalewamy wrzątkiem. Stosujemy zasadę 1 część kaszy na 3 części wody. Kasza musi być mocno rozgotowana i miękka. 
Gotujemy ją pod przykryciem 5 minut, a następnie wyłączamy gaz i zostawiamy kaszę na około 20 minut by wchłonęła całą wodę. 

Tak przygotowaną kaszę miksujemy z mlekiem kokosowym, sokiem z cytryny i wybranym słodzikiem. Kasza zmieni smak dopiero po wystygnięciu, ale łatwiej uzyskać gładki krem bez grudek miksując ją gdy jest jeszcze ciepła. Krem studzimy.

Gotowe ciasto marchewkowe kroimy na 3 równe blaty i przekładamy  kremem jaglanym. Dekorujemy dowolnie - może być bzem, który jest jadalny.
Smacznego!

4 komentarze: